Το παρόν blog αποτελεί μια εργασία φοιτητών του τμήματος Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιά. Η εργασία προορίζεται για το μάθημα Ηλεκτρονικό Επιχειρείν. Στόχος του blog είναι η ενημέρωση αλλά κυρίως η διασκέδαση όλων αυτών για τους οποίους το αυτοκίνητο είναι κάτι παραπάνω από ένα απλό μέσο μετακίνησης.Καλές καγκουριές σε όλους και πάντα να οδηγείτε με προσοχή και φορώντας ζώνη ασφαλείας!!

Αναζήτηση Κατηγοριών :

Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2007

Παγκόσμιος πρωταθλητής ο (iceman) Kimi Raikkonen!!

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα στο γκραν πρι της Βραζιλίας, ο Kimi Raikkonen αναδείχτηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στην F1 για το 2007. Οι διεκδικητές του τίτλου ήταν τρεις, ο Lewis Hamilton, o Fernando Alonso και ο Kimi Raikkonen. O βρετανός βρισκόταν σε θέση ισχύος πριν την έναρξη του αγώνα αφού με τους 107 βαθμούς που είχε συλλέξει είχε την τύχη στα χέρια του έναντι των Alonso και Raikkonen που είχαν 103 και 100 βαθμούς αντίστοιχα. Τελικά όμως χάρις στην νίκη του Kimi, στην 3η θέση του Alonso και στην απειρία και έλλειψη ψυχραιμίας του Hamilton, ο τίτλος κατέληξε στα χέρια του Φιλανδού. Αυτή ήταν η πρώτη του χρονιά στο τιμόνι της Ferrari και συνοδεύτηκε από απόλυτη επιτυχία. Η Ferrari κατέκτησε και το πρωτάθλημα των κατασκευαστών μετά από μια περιπετειώδη χρονιά γεμάτη εκπλήξεις, ανατροπές, σκάνδαλα και τεράστιο ενδιαφέρον για τους απανταχού φίλους του μηχανοκίνητου αθλητισμού.